Dom energooszczędny a dom pasywny – jakie są różnice?

Często są ze sobą mylone lub traktowane jak synonimy. Dom energooszczędny a dom pasywny to dwa różne typy budynków, mimo że mają kilka cech wspólnych. Jeśli planujesz budowę któregoś z nich koniecznie dowiedz się, co je łączy, a co dzieli.

Dom energooszczędny a dom pasywny – podobieństwa

Zacznijmy od cech wspólnych. Dom energooszczędny i dom pasywny można wznieść w każdej technologii, a o ich termoizolacyjności decydują użyte materiały. Oba typy opierają się rozwiązaniach, dzięki którym ich zapotrzebowanie na energię jest znacznie niższe niż w przypadku domów wybudowanych metodą tradycyjną. To między innymi rekuperacja, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, wybór energooszczędnych sprzętów RTV i AGD o klasie A+++. To sprawia, że ich ogromną zaletą są niskie koszty utrzymania budynku.

Aby móc nazywać dom energooszczędnym lub pasywnym, budynek powinien pozytywnie przejść testy szczelności. Dodatkowo tylko dom certyfikowany przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt może być oficjalnie nazywany domem pasywnym.

Można powiedzieć, że dom pasywny jest domem energooszczędnym, ale dom energooszczędny nie jest domem pasywnym. Dlaczego? Czas poznać ich różnice.

Jak jest zbudowany dom pasywny?

Zgodnie z normami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt domem pasywnym nazywamy dom, którego zapotrzebowanie na energię grzewczą nie przekracza 15 kWh/m2, a na energię pierwotną wraz z oświetleniem i pracą wszystkich urządzeń wynosi 120 kWh/m2.

Natomiast zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych zapotrzebowanie na energię pierwotną powinno wynosić poniżej 95 kWh/(m2·rok). Od 1 stycznia 2021 r. w przypadku nowo powstających pasywnych domów jednorodzinnych ten wskaźnik będzie wynosił maksymalnie 70 kWh/(m2·rok).

Dom pasywny wyróżnia się szczelnością, a nawet wręcz hermetycznością. Nie posiada instalacji grzewczej – budynek grzeją promienie słoneczne, wentylacja mechaniczna i ciepło wytwarzane przez domowników. Współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych to maksymalnie 0,15 W/(m2·K). Aby osiągnąć taki niski wskaźnik, budynek musi spełniać m.in. następujące warunki:

  • Bryła domu musi być prostokątna,
  • Dach powinien być płaski, jednospadowy lub dwuspadowy,
  • Warstwa izolacji ścian musi mieć ok. 30 cm, a dachu ok. 50 cm;
  • Okna, drzwi, ściany i dach powinny wyróżniać się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi.

Jeśli myślisz o budowie domu pasywnego, zdecyduj o tym jeszcze przed zakupem działki. Teren powinien być niezacieniony tak, aby dom był zorientowany na południe – to właśnie z tej strony będą wszystkie oszklenia i tzw. strefa dzienna, a od północy pomieszczenia niewymagające okien. Takie rozwiązanie daje największy zysk słoneczny, jednak latem może doprowadzić do szybkiego nagrzewania się wnętrza budynku. Wtedy z pomocą przychodzą rolety i żaluzje.

Jak jest zbudowany dom energooszczędny?

Dom energooszczędny cechuje się zapotrzebowaniem na energię niezbędną do jego ogrzania w wysokości maksymalnie 40 kWh/m2 rocznie, a w przypadku energii pierwotnej (ogrzewanie pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody, działanie urządzeń) do 180 kWh/m2. Współczynnik przenikalności ciepła U przegród zewnętrznych powinien być nie większy niż 0,2 W/(m2·K). W budynku jest rozłożona instalacja grzewcza pobierająca energię z kotła kondensacyjnego, pompy ciepła lub z tradycyjnego urządzenia, ale o mniejszej mocy. To podstawowe różnice między domem energooszczędnym a pasywnym.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, mamy większą swobodę w wyborze projektu niż w przypadku domu pasywnego. Wystarczy że tak dobierzemy parametry budynku, aby spełniał powyższe wymogi szczelności i izolacyjności termicznej. Grubość izolacji ścian powinna wynosić ok. 20 cm, a izolacji dachu ok. 30 cm. Dobrze, jeśli okna i strefa dzienna zaplanujemy się od strony południowej, jednak nie jest to wymóg konieczny.

Wybudujemy Twój dom!

Kupiłeś działkę, masz gotowy projekt i chcesz postawić dom w technologii prefabrykacji? Napisz do nas! Omówimy szczegóły, ustalimy harmonogram prac i w 3 miesiące postawimy Twój nowy dom. Współpracujemy z klientami indywidualnymi oraz deweloperami domów jednorodzinnych. Nasze realizacje znajdziesz nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech oraz we Francji. Zobacz, jak pracujemy: Rozbudowa domu w technologii prefabrykacji.