Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Zakup działki budowlanej to wcale nie taka prosta sprawa, szczególnie gdy podoba Ci się sam widok i nic o niej nie wiesz. Jeśli chcesz kupić ziemię, na której ma powstać Twój nowy dom prefabrykowany, dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, aby później nic Cię nie zaskoczyło!

Poznaj podstawowe informacje

Zakup działki zacznij od dokładnej weryfikacji informacji na jej temat. Jednak nim zaczniesz sprawdzać dokumenty, przyjrzyj się jej położeniu i ukształtowaniu. Liczy się nie tylko ładny widok, który z pewnością będzie ogromnym atutem, ale także kwestie praktyczne, czyli:

  • Kształt i wielkość działki i ukształtowanie terenu– mają ogromny wpływ na projekt domu, który chcesz postawić. Najlepsza będzie działka kwadratowa lub prostokątna – wąskie tereny mocno utrudniają optymalne usytuowanie budynku i zagospodarowanie terenu wokół niego.
  • Dojazd – czy do działki prowadzi droga? Choć latem nawet polna dróżka wydaje się w porządku, pomyśl, czy przejazd zimą będzie również w miarę bezproblemowy. Pamiętaj, że w przypadku wyboru domu prefabrykowanego droga musi umożliwiać dojazd dźwigu i samochodu ciężarowego do działki.
  • Okolica – z jednej strony budowa domu na odludziu jest formą ucieczki od miejskiego zgiełku oraz gwarancją ciszy i spokoju, z drugiej potrafi mocno utrudnić życie. Szczególnie gdy wyjście do sklepu po jedną rzecz zamienia się w godzinną wyprawę. To samo dotyczy przedszkoli, szkół czy przystanku autobusowego.
  • Orientacja działki – czyli położenie względem stron świata. Najwięcej światła i ciepła otrzymasz, gdy okna będą wychodzić na południe, zaś najmniej, gdy ulokujesz je na północy.
  • Zadrzewienie – czy na działce znajdują się drzewa? Jeśli tak, przeanalizuj, czy mogą zostać. Jeśli będą utrudniać budowę domu i postanowisz je wyciąć, to pamiętaj, że ta decyzja wiąże się z dodatkowymi kosztami i zezwoleniami.
  • Historia – wbrew pozorom historia działki to dość ważny aspekt. Dowiedz się, czy na tym terenie stał już budynek, toczyły się jakieś walki (np. w trakcie I bądź II wojny światowej lub w zamierzchłych czasach) albo czy dochodziło do jego zalewania. To wszystko może utrudnić stawianie nowego domu. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że dany teren nadaje się pod budowę, zleć badanie gruntu.

Czy działka jest uzbrojona?

To bardzo ważny punkt, który wpływa na atrakcyjność i często także na cenę działki budowlanej. Sprawdź, czy interesująca Cię ziemia posiada dostęp do mediów, czyli prądu, wody, kanalizacji, gazu. Jeśli nie, dowiedz się, czy ich podłączenie jest możliwe oraz ile będzie trwała (i kosztowała) cała procedura. Wszystkich informacji udzielą ich miejscowi dostawcy.

Jeśli działka jest już uzbrojona, ominie Cię szereg często długotrwałych formalności. Dlatego wiele osób już na wstępnie skupia się na działkach budowlanych z dostępem do mediów, szczególnie gdy zależy im na stosunkowo szybkiej budowie domu.

Domy prefabrykowane - 4 fakty, które warto wiedzieć

Czy działka budowlana ma MPZP?

MPZP, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to dokument, który określa przeznaczenie oraz warunki zagospodarowania i zabudowy terenu nim objętego. To z niego dowiesz się, jakie warunki musi spełniać Twój przyszły dom, a także czy w pobliżu nie powstanie droga, hipermarket bądź inny obiekt, które zakłóci spokój w przyszłości. A co jeśli działka budowlana, którą chcesz kupić, nie posiada planu zagospodarowania? Wystąp do urzędu gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Oprócz Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego cennym źródłem wiedzy o interesującej Cię działce będzie Geoportal, na którym znajdziesz m.in. dane dotyczące rzeźby terenu, mapy topograficzne oraz ortofotomapy.

Przeczytaj także: Załatwianie formalności przy budowie domu

Zakup działki budowlanej – dopełniamy formalności

Sporządzenie aktu notarialnego to już ostatni etap. Wiesz już wszystko na temat interesującej Cię działki. Doskonale znasz jej stan prawny i nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć. Aby sporządzić akt notarialny, będziecie potrzebować m.in. dowodu własności (np. odpisu z księgi wieczystej, akt własności, kupna lub inny dokument to potwierdzający), aktualny wypis i wyrys z ewidencji gruntów, wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli działka jest objęta MPZP).

Aby mieć pewność, że posiadasz wszystkie wymagane dokumenty, skontaktuj się wcześniej z notariuszem, który ma sporządzać akt. Udzieli Ci niezbędnych informacji.

Rozbudowa domu w technologii prefabrykacji

Pomożemy Ci wybudować dom prefabrykowany

Działa budowlana zakupiona, teraz czas na budowę domu. Decydując się na dom prefabrykowany, wybierz sprawdzoną i zaufaną firmę, która specjalizuje się w tej technologii. Postaw na współpracę z Eco-House, producentem domów prefabrykowanych drewnianych! Nasze realizacje znajdziesz w zachodniej Polsce i w Niemczech, gdzie od lat stawiamy budynki, które spełniają wszystkie normy domów energooszczędnych. Napisz, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy i umówmy się na spotkanie!