Jak powstaje dom z prefabrykatów? Krok po kroku

Dom z prefabrykatów powstaje o wiele szybciej niż dom murowany i wyróżnia się precyzją wykonania. Ale jak dokładnie przebiega jego budowa krok po kroku? Odpowiedź znajduje się w tym artykule.

Krok 1: Przychodzi klient do producenta…

Cały proces zaczyna się w momencie, gdy klient zainteresowany budową domu z prefabrykatów przychodzi z projektem architektonicznym. Na jego podstawie wiemy, jak budynek ma wyglądać z zewnątrz, jakie posiada wymiary okien i ścian. Ustalamy szczegóły oraz kosztorys prac.

Następnie projekt architektoniczny trafia do statyka, który wykonuje obliczenia statyczne. Dobiera odpowiednie przekroje, grubości, łączniki i inne rozwiązania dopasowane do danego projektu i miejsca jego budowy. Dlaczego miejsce także ma znaczenie? Ponieważ lokalizacje różnią się warunkami atmosferycznymi i klimatem. Ilość opadów i siła wiatru wpływa na stan budynku, dlatego statyk musi uwzględnić te dane w swoich obliczeniach.

Krok 2: Etap prefabrykacji

Obliczenia są przekazywane do konstruktora, który tworzy projekt konstrukcyjny zawierający specyfikację każdego elementu z obu stron, obliczenia dotyczące potrzebnych materiałów oraz zestawienie okien. Na jego podstawie zamawiamy materiał, z którego monterzy budują poszczególne komponenty z uwzględnieniem miejsca na instalacje. Następnym krokiem jest montaż okien w ścianach zewnętrznych. Dla zachowania wysokich parametrów izolacyjnych okna wstawiamy metodą ciepłego montażu.

Priorytetem tego etapu jest zrobienie jak największej ilości robót w zamkniętej hali produkcyjnej i ograniczenie nakładu pracy na budowie. W przypadku domu ok. 100 m2 prefabrykacja zajmuje dwa tygodnie.

Krok 3: Budujemy dom z prefabrykatów

Wszystkie przygotowane elementy są ładowane zgodnie z instrukcją na TIRa z naczepą MEGA o wysokości 2,95 m i zawożone na miejsce budowy. Sposób załadunku jest istotny i wiąże się z kolejnością stawiania prefabrykatów. Każdy dom stawiamy na płycie fundamentowej w technologii IZODOM 2000 ze styroduru. To wylewana na miejscu płyta betonowa ze zbrojeniem rozproszonym lub stalowymi prętami. Wyróżnia się stabilnością, skraca czas budowy fundamentu do 2-3 dni oraz nie wymaga dodatkowych izolacji pionowych i poziomych. Dzięki niej budynki mogą być lokowane również na słabych gruntach.

Po około dwóch tygodniach powstaje dom z prefabrykatów w stanie surowym zamkniętym z miejscem pod instalację elektryczną oraz wodno-sanitarną. Budynek posiada dach, okna, drzwi wejściowe, elewację, rynny i jest przygotowany na prace wykończeniowe.

Dom z prefabrykatów powstaje w miesiąc

Krótki czas budowy, wysoka jakość wykonania, wykończenie elementów z milimetrową precyzją to największe atuty inwestycji w dom z prefabrykatów. Zastanawiasz się nad jego budową? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci szczegóły całego procesu. Współpracujemy z indywidualnymi inwestorami oraz deweloperami domów jednorodzinnych, a nasze domy pozytywnie przechodzą testy szczelności.