Rozbudowa domu w technologii prefabrykacji
Czerwiec w Eco-House był niezwykle pracowity. Od stycznia przygotowywaliśmy się do dużej inwestycji, jaką było połączenie dwóch domów. Dowiedz się, co zrobiliśmy i zobacz, jak wyglądała rozbudowa domu w technologii prefabrykacji.
Na czym polega house extension?
House extension to nic innego jak rozbudowa domu, najczęściej bez ingerencji w jego dotychczasową konstrukcję. Technologia prefabrykacji pozwala na skrócenie prac dosłownie do kilku dni, nie zakłócając przy tym życia mieszkańców. Jak to możliwe? Wszystkie prefabrykaty powstają w zamkniętej hali, dlatego unikamy „brudnych” prac na miejscu budowy.
Rozbudowa domu jest popularnym rozwiązaniem na Zachodzie, ale powoli zaczyna pojawiać się także w Polsce. I to właśnie tutaj, w małej miejscowości w gminie Przystajń, spędziliśmy ostatni miesiąc. Jesteście ciekawi, jak wyglądała nasza najnowsza realizacja?
Rozbudowa domu w technologii prefabrykacji w gminie Przystajń
Z inwestorami poznaliśmy się rok temu po targach budowlanych w Łodzi. To małżeństwo dbające o środowisko i mocno nastawione na ekologiczne rozwiązania w domu. Projekt domu został wykonany na indywidualne zamówienie.
Technologię prefabrykacji polecił nam znajomy specjalista z branży budowlanej, kiedy szukaliśmy systemu przyjaznego i ekologicznego. Domy prefabrykowane mają specyfikację zbliżoną do pasywnego, a nie chcemy mieć kosztów na stare lata. – mówi właścicielka domu.
Prace nad inwestycją rozpoczęliśmy w styczniu. Naszym zadaniem było połączenie dwóch istniejących budynków oddalonych od siebie o kilkanaście metrów, dlatego najpierw musieliśmy wyznaczyć poziomy podłóg we wszystkich trzech budynkach tak, aby zgadzały się ze sobą i tworzyły spójną całość. Odległości wymierzyliśmy dalmierzem Leica 3D Disto, które podaje pomiar z dokładnością 1,2 mm na 50 m. Dzięki niemu mogliśmy z idealną precyzją określić, jak dwa istniejące budynki są położone względem siebie. Po wykonaniu prac obliczeniowych, zamówieniu okien i materiałów przystąpiliśmy do etapu prefabrykacji. Gdy wszystkie komponenty konstrukcji były gotowe, 25 maja weszliśmy na budowę, gdzie już czekała płyta fundamentowa wykonana w technologii Izodom 2000 Polska i rozpoczęliśmy trzydniowy montaż.
Inwestorom zależało na energooszczędności, dlatego postawiliśmy ściany (z oknami wstawionymi metodą ciepłego montażu już na etapie prefabrykacji) zgodnie ze standardami ujętymi w certyfikatach KIWA i RAL. Łączenia uzupełniliśmy styropianem, a dodatkowo po złożeniu dachu na krokwie nałożyliśmy płyty STEICO Special dry. To ekologiczna i przyjazna środowisku płyta z wełny drzewnej o wysokich parametrach izolacyjnych, która również chroni przed hałasem z zewnątrz. Dodatkowo nałożyliśmy płytę OSB, a klient we własnym zakresie całość pokryje gontem amerykańskim. Prace wykończeniowe trwały ok. 3 tygodni. Jak ten wspólny czas i naszą pracę ocenia inwestorka?
Nie mam żadnych zastrzeżeń i uważam, że Eco-House to firma godna polecenia. Nawet gdy pojawiały się jakieś problemy, panowie od razu reagowali, dzięki czemu cała współpraca obyła się bez sytuacji stresujących. Są przemili, pracowici i zaangażowani!
Planujesz rozbudowę domu? Napisz do nas!
Część konstrukcyjna budowy, za którą byliśmy odpowiedzialni, została zakończona 26 czerwca. Teraz czas na prace wykończeniowe inwestora, m.in. wykonanie izolacji nakrokowiowej w istniejącym budynku, złączenie dachów, założenie instalacji fotowoltaicznej, montaż rekuperacji i pompy ciepła.
Jeśli planujesz rozbudowę domu i zależy Ci jednocześnie na wysokiej jakości i krótkim czasie realizacji, napisz do nas. Wspólnie przeanalizujemy projekt i ustalimy szczegóły dalszej współpracy!