Domy prefabrykowane – obalamy mity
Domy prefabrykowane są łatwopalne i zimne, a ściany są cienkie jak w karton. Też się spotkałeś z takimi mitami? Czas je obalić! Dowiedz się, jakie naprawdę są domy prefabrykowane i skąd się wzięły te stereotypy.
Mit 1: Domy prefabrykowane są kiepskiej jakości
Dom murowany wykonany z tanich materiałów o kiepskich właściwościach będzie gorszy jakościowo niż dom prefabrykowany wykonany z solidnych komponentów. To jest fakt. Jakość budynku w głównej mierze nie zależy od wybranej technologii, a od użytych materiałów. Domy prefabrykowane Eco-House powstają ze starannie wyselekcjonowanego i wysuszonego drewna konstrukcyjnego KVH C24 ze świerka lub sosny o wilgotności 18% i wysokiej ognioodporności. Technologia prefabrykacji pozwala na osiągnięcie parametrów zgodnych z projektem oraz zminimalizowanie błędów konstrukcyjnych (co często jest niemożliwe w przypadku technologii tradycyjnej, w której główną rolę odgrywa czynnik ludzki). Właśnie takie połączenie sprawia, że konstrukcja jest solidna, trwała i niezwykle wytrzymała.
Mit 2: Domy prefabrykowane szybko się wychładzają
To prawda, ale… Z lekcji fizyki możemy pamiętać, że drewno jest kiepskim przewodnikiem ciepła, ale świetnie sprawdza się jako jego izolator i z powodzeniem może być stosowane jako materiał budowlany. Choć zimą dom z drewna nagrzewa się błyskawicznie, drewno nie będzie oddawać ciepła po wyłączeniu ogrzewania, więc i wnętrze szybciej się ochłodzi. Jednak ma to swoje zalety, szczególnie w kontekście ostatnich zmian klimatycznych. Latem drewniana konstrukcja uchroni pomieszczenie przed nagrzewaniem się. Taki układ pozwala na osiągnięcie idealnego balansu, czyli niskich kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym (w przypadku zastosowania materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła) i przyjemnego chłodu w upalne dni.
Dom prefabrykowany Eco-House w stanie deweloperskim posiada także okna wstawiane metodą ciepłego montażu na etapie prefabrykacji. Taki proces także wpływa korzystnie na energooszczędność całego budynku.
Mit 3: Ściany w domach prefabrykowanych są cienkie
Odpowiedź na ten mit można byłoby zamknąć w jednym zdaniu: grubość ściany zależy od projektu. Jeśli inwestor chce, aby w danym budynku ściany faktycznie były cienkie, wystarczy zaznaczyć to w planie całego przedsięwzięcia. W Eco-House każda ściana jest wypełniona materiałami izolacyjnymi, a szczegółowy opis materiałów stosowanych w naszych domach znajdziesz w tym artykule.
Mit 4: Domy prefabrykowane są podatne na wilgoć
Tutaj trzeba napisać otwarcie: każdy budynek jest narażony na wilgoć. W celu uniknięcia zawilgocenia należy zadbać o porządne fundamenty oraz izolację budynku. Pod warstwą tynku , płyty kartonowo-gipsowej i płyty OSB znajduje się folia paroizolacyjna COROTOP. Folia o ponadprzeciętnej szerokości, wykonywanej na nasze zamówienie, skutecznie chroni konstrukcję przed przenikaniem wilgoci w głąb ścian.
A gdy budynek już stoi, sposobem na uniknięcie wilgoci we wnętrzach jest prawidłowa wentylacja oraz ogrzewanie. Aby zapewnić jedno i drugie, warto zainwestować w system rekuperacji, czyli mechanicznego systemu wentylacyjnego pozwalającego na odzyskanie ciepła.
Sprawdź realizacje Eco-House
Nie warto powielać mitów, tylko lepiej skupić się na ich weryfikacji (to, że czytasz ten tekst świadczy o tym, że właśnie to robisz!). W przypadku domów prefabrykowanych powstało kilka stereotypów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Domy wykonane w technologii prefabrykacji powoli stają się naszą codziennością. To zasługa szybkiego czasu realizacji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wykonania – kolejni zadowoleni klienci Eco-House potwierdzają te słowa. Chcesz do nich dołączyć? Skontaktuj się z nami!