Ekologiczne rozwiązania w domu

Ekologiczne rozwiązania w domu są korzystne nie tylko dla przyrody, ale i dla naszych funduszy. Czy wiesz, że każdy dom nadaje się do ich wprowadzenia? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby Twój dom był nie tylko solidny i ładny, ale i przyjazny środowisku.

Energia z odnawialnych źródeł

Odnawialne źródła energii przestają być czymś nowym i nieznanym. Zgodnie ze dyrektywą UE do końca 2020 r. 20% zużytej energii powinno pochodzić z OZE, a do 2030 r. już 32%. Dlatego sukcesywnie zwiększa się ich udział w rynku elektroenergetycznym, jednocześnie zmniejszając znaczenie węgla. To właśnie on odpowiada w głównej mierze za zły stan powietrza w Polsce.

Dodatkowo przy stale rosnących rachunkach za prąd montaż instalacji fotowoltaicznej jest traktowany jako inwestycja w przyszłość. Jego koszt potrafi zwrócić się już po ok. 10 latach! Osoby zainteresowane fotowoltaiką mogą starać się o dofinansowanie z programu rządowego „Mój Prąd”.

W tym miejscu warto wspomnieć także o kolektorach słonecznych, które często są mylone z panelami fotowoltaicznymi. Kolektory służą do podgrzewania wody użytkowej. Jeśli wybrany system na to pozwala, można zintegrować go także z instalacją grzewczą.

Rekuperacja

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Jej działanie polega na ruchu powietrza kontrolowanym przez rekuperator. Powietrze usuwane z pomieszczenia jednocześnie ogrzewa powietrze nawiewane, dzięki czemu odzyskujemy część ciepła, ale pozbywamy się zanieczyszczeń, alergenów i wilgoci. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy czyste powietrze i niższe rachunki za ogrzewanie.

Rekuperacja jest systemem cieszącym się popularnością wśród właścicieli domów energooszczędnych i pasywnych. Aby obniżyć koszt montażu należy uwzględnić ją już na etapie projektowania i budowania domu.

domy prefabrykowane energooszczędne

Zbiornik na deszczówkę

Coraz częstsze susze i brak śniegu zimą sprawiają, że poziom wody w przyrodzie jest naprawdę niski. Jak sobie z tym poradzić, a jednocześnie oszczędzać wodę? Postaw zbiornik na deszczówkę. Może to być zwykła beczka, elegancki pojemnik lub specjalnie zaprojektowany zbiornik, który można połączyć z rynną. Woda zebrana w czasie opadów przyda się do podlewania rabat, roślin (także tych w domu) i trawnika. Co więcej, na rynku są już dostępne nowoczesne systemy, które po podłączeniu do instalacji wodno-kanalizacyjnej dostarczają oczyszczoną deszczówkę do pralki i toalety.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Choć na temat jej instalacji krążą już legendy (montaż wymaga spełnienia szeregu warunków i uzgodnień formalnoprawnych), przez wielu właścicieli jest uważana za świetne rozwiązanie. Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków ma sens, gdy dom nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej, a chcemy uniknąć wywozu szamba. Jest ekologiczna i bezpieczna, a na rynku istnieje kilka rodzajów oczyszczalni do wyboru, np. drenażowe, biologiczne, roślinne. Podobnie jak fotowoltaika, jej instalacja także zwróci się już po kilku latach.


Może Cię zainteresować: Gotowe domy energooszczędne – dlaczego warto?


Kompostownik

Pozbywasz się odpadków kuchennych i resztek w postaci liści, roślin , a otrzymujesz idealny nawóz. Ogrodnicy nazywają kompost czarnym złotem. Możesz używać go do użyźniania gleby oraz nawożenia roślin i kwiatów. Aby zwiększyć jego wartość, dodawaj różnorodne odpady bogate w wapń, potas, azot i fosfor. Wystarczy że do specjalnie przygotowana pojemnika będziesz wrzucać np. skoszoną trawę, liście, gałęzie, skorupki jaj, fusy kawy, popiół drzewny, ziemię doniczkową, chwasty i uschłe rośliny.

Pamiętaj, że nie wszystko można wrzucać do kompostownika. Na liście zakazanych odpadków znajdziesz m.in. mięso, ryby, liście olchy, orzecha, dęby, nasiona roślin, skórki owoców cytrynowych, chore rośliny, popiół węgielny, materiały niebiodegradowalne.

Domy o szkielecie drewnianym i ich zalety

Kosze do domowej segregacji odpadów

Niby oczywista sprawa, ale nie wszyscy je posiadają. Kosze do segregacji śmieci to obowiązkowy element każdego domu, który aspiruje do miana bycia eko. Ich miejsce warto zaplanować już na etapie projektowania kuchni, dzięki czemu będziemy w stanie je ukryć i odpowiednio zorganizować.

Oświetlenie LED

Oświetlenie ledowe słyną ze swojej długiej żywotności (nawet kilkanaście lat!), trwałości i wydajności. Zużywają znacznie mniej energii (nawet 10-krotnie) niż klasyczne żarówki. Warto wspomnieć, że do ich produkcji jest stosowany luminofor, a nie rtęć, dzięki czemu oświetlenie LED jest bezpieczne i nadaje się do recyklingu.

Ekologiczne rozwiązania w domu prefabrykowanym

Technologia prefabrykacji pozwala na zlikwidowanie mostków cieplnych i zachowanie parametrów zgodnych z projektem, a tym samym obniżenie kosztów jego ogrzewania. Wraz z wprowadzeniem ekologicznych rozwiązań Twój dom będzie nie tylko energooszczędny, ale i przyjaźniejszy środowisku. A jeśli dopiero planujesz jego budowę, skontaktuj się z nami!