Dom prefabrykowany czy murowany? Poznaj różnice

Dom prefabrykowany czy murowany – wybór technologii to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmują osoby chcące wybudować swoje miejsce na Ziemi. Jeśli jesteś jedną z nich, dowiedz się, czym się różnią.

Dom prefabrykowany czy murowany: technologia i materiały

To podstawowa różnica Ogólnie rzecz biorąc, dom murowany powstaje z cegieł, a w budowie domu prefabrykowanego jest stosowane np. drewno, beton czy keramzyt, z których powstają komponenty. Materiały wpływają na koszt budowy, parametry domu, a niektóre nawet determinują jego wygląd. Jednak podstawową różnicą między domem prefabrykowanym a murowanym jest technologia, czyli sposób stawiania budynku. A ta rzutuje przede wszystkim na czas i jakość realizacji. Zobacz, z jakich materiałów buduje Eco-House, producent domów prefabrykowanych.

Dom prefabrykowany czy murowany: czas budowy

Dom prefabrykowany powstaje zdecydowanie szybciej niż dom murowany, co wynika z zastosowanej technologii. Budynek stawiany metodą tradycyjną możemy budować nawet przez lata, co jakiś czas dostarczając kolejną partię materiałów lub robiąc przerwy ze względu na warunki atmosferyczne. W przypadku domu prefabrykowanego komponenty powstają w zamkniętej hali produkcyjnej niezależnie od pogody. Nie ma możliwości, aby w trakcie produkcji zabrakło materiału – surowiec jest zamawiany na samym początku w ilości przewidzianej w projekcie. Etap prefabrykacji trwa około miesiąca. Następnie komponenty transportujemy na plac budowy i montujemy. Postawienie domu w stanie surowym zamkniętym trwa dosłownie kilka tygodni.

Dom prefabrykowany czy murowany: porównanie kosztów

Koszt związany z domem podzielmy na dwa rodzaje: koszt budowy i koszt utrzymania. W pierwszej kategorii wygrywa tradycyjny dom murowany, którego budowa jest stosunkowo niższa od domu prefabrykowanego. Jednak jeśli zdecydujemy się na budowę domu energooszczędnego o konkretnych parametrach (i niezależnie od technologii), wtedy wersja prefabrykowana jest tą tańszą. Ostateczny koszt zawsze zależy od kilku czynników, w tym materiałów i wykonawcy.

Warto pamiętać, że budowa domu prefabrykowanego pozwala na precyzyjniejsze określenie jej kosztu i terminu oddania. Nie wiąże się z ukrytymi ani nieprzewidzianymi wydatkami. Dlatego w ogólnym rozrachunku szala zwycięstwa może przechylić się w kierunku domu z prefabrykatów. Chcesz poznać dokładną różnicę między kosztami budowy domu murowanego a prefabrykowanego? Zleć wycenę tego samego projektu o identycznych parametrach firmie budowlanej i producentowi domów prefabrykowanych. Tylko w ten sposób przekonasz się, która technologia jest dla Ciebie bardziej opłacalna.

W kategorii kosztów utrzymania bezsprzecznie wiedzie prym dom prefabrykowany. Dlaczego? To, co zaoszczędzimy na etapie budowy domu tradycyjnego, wydamy w trakcie jego eksploatacji, np. w postaci rachunków za ogrzewanie i częstszych remontów. Niskie koszty utrzymania domu prefabrykowanego to efekt braku mostków termicznych i błędów konstrukcyjnych. Poznaj nowe standrady w budownictwie, obowiązujące od stycznia 2021 r.

Dom prefabrykowany czy murowany: wpływ na środowisko

Stawiając dom murowany, wykonawca często nie dba o porządek na działce i zapomina o wywozie śmieci. W ten sposób powstają odpady, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Zdarza się nawet, że firma budowla zamiast posprzątać plac budowy, zakopuje pozostałości lub wywozi do lasu!

Decydując się na dom prefabrykowany, wybierasz tzw. czystą budowę. Wszystkie prefabrykaty powstają w hali produkcyjnej, a ich montaż na miejscu nie generuje odpadów – komponenty są ze sobą idealnie spasowane. Prace przebiegają sprawnie, z zachowaniem czystości dookoła. W tym artykule znajdziesz opinię właścicieli domu prefabrykowanego, który postawiliśmy w czerwcu.

Zbudujemy Twój dom!

Decydując się na dom prefabrykowany Eco-House wiesz, z jakich materiałów powstaje Twój dom. Sam wybierasz ich producenta lub możesz nam zaufać i postawić na sprawdzone produkty, które stosujemy od lat. O ich jakości świadczą pozytywne wyniki testów szczelności, które przechodzą wszystkie budynki Eco-House.

Jeśli zależy Ci na szybkiej budowie domu na lata, skontaktuj się z nami. Specjalizujemy się budownictwie prefabrykowanym, a nasze realizacje znajdziesz w Polsce i Niemczech. Masz gotowy projekt? Umówmy się na spotkanie i omówmy szczegóły. Wypełnij formularz, napisz lub zadzwoń!