Nowe standardy w budownictwie – zmiany w 2021 r.

Wielkim krokami zbliża się trzeci etap wdrażania nowych wymogów dla nowo powstających i modernizowanych budynków zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Nowe regulacje zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2021 r. O jakich zmianach mowa i co oznaczają dla branży budowlanej?

Cel nowych standardów w budownictwie

Jak czytamy w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w UE budynki zużywają aż 40% energii. Ponieważ branża budowlana wciąż się rozwija, wprowadzone regulacje mają na celu ograniczyć zużycie energii i jednocześnie promować wykorzystywanie tej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

W Polsce zmiany standardów są wprowadzane etapowo (I etap w2014 r., II etap w 2017 r. i III etap w 2021 r.) tak, aby przejście odbyło się płynnie i każdy zdążył się dostosować. Opisane warunki techniczne będą dotyczyć osób, które otrzymają pozwolenie na budowę już w 2021 roku, a inwestorzy niedokończonych projektów powstających zgodnie ze starymi wytycznymi, muszą dostosować je do nowych standardów.

Większe restrykcje teraz, niższe rachunki w przyszłości

Nowe warunki techniczne to przede wszystkim niższy współczynnik przenikania ciepła U (zostanie obniżony z 0,23W/m²K do 0,2 W/m²K) oraz niższy współczynnik zużycia energii Ep (roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię). Ten drugi jest ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju budynku. Na przykład, dla domu jednorodzinnego aktualnie wynosi 95kWh/(m² rok), zaś po wprowadzonych regulacjach jego wartość wyniesie 70 kWh/(m² rok).

Aby spełnić nowe wymagania, przepisy zobowiązują inwestorów do szeregu zmian w swoich projektach. Zaczynając od wyboru stolarki okiennej i drzwiowej o wyższych parametrach termoizolacyjnych (0,9 W/m²K dla okien i drzwi balkonowych i 1,1 W/m²K dla okien połaciowych) do nakładania grubszej warstwy termoizolacyjnej lub zastosowania materiałów lepszej jakości. Te zmiany dotyczą także budynków poddawanych termomodernizacji. Dodatkowo zgodnie z nowymi standardami od 2020 r. właściciel budynku będzie mógł zainstalować jedynie kotły grzewcze niskoemisyjne.

Nowe standardy w budownictwie - zmiany w 2021 r.

Nowe standardy w budownictwie to inwestycja

Z jednej strony budowa obiektów energooszczędnych jest stosunkowo droższa ze względu na stosowanie materiałów. Jednak ta inwestycja zwróci się wraz z rachunkami za ogrzewanie i prąd, szczególnie że cena energii ma wciąż rosnąć. Wydamy więc więcej, ale tylko raz, a później co miesiąc będziemy oszczędzać. Warto pamiętać, że domy energooszczędne, których właściciele stosują ekologiczne rozwiązania (np. fotowoltaika) wolno tracą na wartości i szybko się sprzedają. Dowiedz się więcej o ekologicznych rozwiązaniach w domu

Co na temat nowych standardów uważa Michał Ostrowski, właściciel Eco-House?

Standardowy współczynnik U w ścianie domu Eco-House wynosi 0,14 W/m²K, czyli jesteśmy blisko norm obowiązujących w domach pasywnych. Nowe regulacje bardzo mnie cieszą, ponieważ propagują wiedzę na temat budownictwa szkieletowego. Dodatkowo wśród Polaków wzrasta nie tylko świadomość ekologiczna, ale i ekonomiczna. Inwestując stosunkowo niewiele więcej na etapie budowy, ta kwota zwraca się w niskich kosztach energii. Dzięki niskiemu współczynnikowi U możemy wybrać mniejszą instalację fotowoltaiczną czy pompy ciepła (także z opcją chłodzenia), a rekuperacja staje się wydajniejsza. Jeśli inwestorzy w Polsce będą przestrzegać nowych regulacji, mamy szansę na życie w ciepłych, przyjaznych środowisku domach.

Postaw dom energooszczędny z Eco-House

Od lat specjalizujemy się w budownictwie energooszczędnym, stawiając nowoczesne domy prefabrykowane. Nasi klienci otrzymują gotowy dom energooszczędny spełniający warunki testu szczelności oraz najnowsze standardy unijne. W tym artykule opisujemy materiały, jakie wykorzystujemy w budowie domów prefabrykowanych. Interesujesz się budową domu energooszczędnego? Skontaktuj się z nami!