Dom prefabrykowany drewniany a dom kanadyjski – czym się różnią?
Osoby, które dopiero wchodzą w świat budownictwa szkieletowego na początku myślą, że dom prefabrykowany drewniany i dom kanadyjski to synonimy. Mimo że oba budynki łączy użyty surowiec, powstają w zupełnie różnych technologiach i charakteryzują się innymi właściwościami. Dowiedz się, czym różni się dom prefabrykowany drewniany od domu kanadyjskiego.
Dom prefabrykowany drewniany a kanadyjski: konstrukcja
Podstawową różnicą, która wpływa na właściwości budynku jest zastosowana technologia. Jak sama nazwa wskazuje, dom prefabrykowany drewniany powstaje w technologii prefabrykacji, czyli każdy komponent jest wykonywany w zamkniętej hali produkcyjnej i zgodnie z parametrami określonymi w projekcie. Stosowanym materiałem jest drewno konstrukcyjne o wilgotności pomiędzy 12 a 18%, które powstaje w specjalnie przystosowanych w tym celu tartakach. Drewno konstrukcyjne jest całkowicie pozbawione wad typowych dla klasycznego drewna. W produkcji prefabrykatów nie ma miejsca na przypadek, błędy czy mostki cieplne. Konstrukcja domu jest ciężka i stabilna.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku tzw. kanadyjczyka, który powstaje od razu na placu budowy, czyli w warunkach otwartych. Jego konstrukcja (tzw. szkieletowa) jest lekka i cieńsza niż prefabrykaty, a jej wzniesienie nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Jest stawiana przez człowieka, dlatego może posiadać błędy konstrukcyjne bądź nierówności.
Przeczytaj także: Jak powstaje dom z prefabrykatów? Krok po kroku
Dom prefabrykowany drewniany a kanadyjski: wykonanie
Konstrukcja domu mocno wpływa na jego właściwości. Precyzyjnie wykonane, ciężkie prefabrykaty zapewniają wysoką izolację akustyczną oraz termiczną. Właściciele domów prefabrykowanych mogą także spokojnie wieszać szafki czy ciężkie dekoracje na ścianach bez obaw, że komponent ich nie utrzyma.
Lekka konstrukcja domu kanadyjskiego narzuca właścicielom pewne ograniczenia w jego urządzaniu – cienkie ściany kartonowo-gipsowe uniemożliwiają montaż ciężkich elementów, a zastosowane pokrycie dachowe musi być wystarczająco lekkie, tak aby konstrukcja domu kanadyjskiego je utrzymała. To jeden z powodów, dlaczego dom kanadyjski posiada opinię nietrwałego i kiepskiej jakości. Słaba izolacja akustyczna oraz termiczna to także efekt niewielkich przekrojów ścian. Oczywiście, dom kanadyjski także może być energooszczędny, ale takie rozwiązanie wymaga większych nakładów finansowych i jest trudniejsze do zrealizowania niż w przypadku domu prefabrykowanego.
Przeczytaj także: Rozbudowa domu w technologii prefabrykacji
Dom prefabrykowany drewniany a kanadyjski: czas budowy
Dom z prefabrykatów powstaje o wiele szybciej niż dom kanadyjski, co wynika z zastosowanej technologii. Komponenty są produkowane w zamkniętych warunkach, więc zmiana pogody nie ma wpływu na czas ich produkcji, która zazwyczaj trwa kilka tygodni. Ponieważ wszystkie prefabrykaty są wykonane zgodnie z projektem, ich montaż przebiega szybko i sprawnie. Doprowadzenie domu prefabrykowanego do stanu surowego zamkniętego zajmuje kilku dni.
Dom kanadyjski powstaje w warunkach otwartych, dlatego jego budowa jest uzależniona od pory roku i pogody. Jeśli w jej trakcie spadnie ulewny deszcz, cała konstrukcja może ucierpieć, a gdy niekorzystne warunki (np. mróz bądź upał) będą się utrzymywać, ekipa budowlana może przesunąć termin prac, a tym samym termin zakończenia budowy.
Przeczytaj także: Dom z prefabrykatów – nie buduj go, jeśli…
Dom prefabrykowany czy kanadyjski? Którą technologię wybrać?
Decyzja zależy od Twoich potrzeb. Jeśli szukasz sprawdzonej technologii na lata, polecamy dom prefabrykowany drewniany od Eco-House, producenta domów z prefabrykatów, który od lat stawia budynki w Polsce i Niemczech. Każdy dom spełnia wymagania domu energooszczędnego oraz pozytywnie przechodzi testy szczelności.
Współpracujemy z klientami indywidualnymi oraz deweloperami osiedli domów jednorodzinnych. Skontaktuj się z nami i poznaj ofertę Eco-House!