Na co zwrócić uwagę, budując dom energooszczędny prefabrykowany?

Sprawdź producenta

Decyzja zapadła i postanowiłeś wybudować szkieletowy dom energooszczędny prefabrykowany. Następnym naturalnym krokiem jest znalezienie wykonawcy, który podejmie się tego zadania. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Wybrana firma musi specjalizować się w prefabrykowanym budownictwie drewnianym, mieć na swoim koncie pomyślne realizację i nieposzlakowaną opinię. Sprawdź ją najrzetelniej, jak tylko się da. Nie bój się pytać o sprzęt, na jakim pracuje, certyfikaty potwierdzające jej jakość oraz o materiały, jakie stosuje. Dowiedz się o zakres wykonywanych prac, jak wygląda stan deweloperski a jak surowy zamknięty. W końcu to ta firma ma budować Twój wymarzony dom, prawda?

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że trafiłeś na zaufanego, doświadczonego producenta, sprawdź, czy znajduje się na liście członków Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Wśród nich jest także Eco-House, a stosowana przez nas technologia budownictwa posiada certyfikat wystawiany przez RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e.V. oraz Kiwa GmbH. Jeśli mieszkasz w zachodniej Polsce, Niemczech lub w innym kraju UE i chcesz wybudować dom, napisz lub zadzwoń do nas!

Dom energooszczędny prefabrykowany a projekt

Myśląc o projekcie domu energooszczędnego prefabrykowanego masz dwie opcje do wyboru:

  • gotowy projekt oferowany przez pracownie projektowe – Wybierasz projekt, który w 100% spełnia wymagania techniczne domu energooszczędnego. Wadą tego rozwiązania jest mały wybór projektów. Dodatkowo Twój dom nie jest idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
  • dowolny projekt przerobiony przez konstruktora – Przychodzisz do producenta z Twoim wymarzonym projektem, a on zleca konstruktorowi wykonanie modyfikacji, dostosowując go do technologii prefabrykacji i wymogów budownictwa energooszczędnego. Właśnie takie rozwiązanie oferujemy klientom w Eco-House.

Niezależnie, na który wariant się zdecydujesz, pamiętaj, że projekt domu ma spełniać Twoje oczekiwania. Dodatkowo zweryfikuj, czy daje Ci możliwość zastosowania ekologicznych rozwiązań, np. fotowoltaiki, kolektorów słonecznych, pompy ciepła, instalacji wody deszczowej itp. Ich montaż warto rozważyć już na początkowym etapie tak, aby zaoszczędzić na długości prac i późniejszych remontach.

Parametry muszą się zgadzać

Atutem budownictwa prefabrykowanego jest produkcja komponentów o ściśle określonych parametrach. Tutaj nie ma miejsca na błędy konstrukcyjne lub obliczeniowe. Jednak dla własnego bezpieczeństwa sprawdź specyfikację budynku jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy. Zwróć uwagę na liczby określające jego szczelność. Prawdziwy dom energooszczędny spełnia określone parametry, wśród których najważniejszym się wskaźnik zapotrzebowania energetycznego, czyli ile kilowatów energii jest potrzebne do ogrzania 1 m2 domu w ciągu roku. Od 2021 r. jego wartości powinna wynosić maksymalnie 70 kWh/(m² rok). Zwróć uwagę także na:

  • współczynnik przenikania ciepła (U)– wskazuje ile ciepła przenika przez 1 m2 przegrody zewnętrznej. Im niższa wartość, tym lepiej. Od przyszłego roku współczynnik U powinien wynosić max 0,2 W/(m²K). W przypadku domów Eco-House standardowo U wynosi jedynie 0,14 W/(m²K), czyli jest mocno zbliżony do domu pasywnego!
  • współczynnik przewodzenia ciepła (λ, lambda) – określa opór cieplny materiału, czyli jego zdolność do oddawania ciepła. Im mniejsza wartości współczynnika λ, tym cieńsza warstwa materiału izolacyjnego.

Ostatecznym potwierdzeniem zgodności budynku z wymogami budownictwa energooszczędnego jest test szczelności przeprowadzany przez certyfikowaną, niemiecką instytucję. Jednak pamiętaj także, że na ostateczne wyniki współczynników mają zastosowane materiały.

Zobacz także: Nowe standardy w budownictwie – zmiany w 2021 r.

Materiały – tylko certyfikowane i z pewnego źródła

Wpływają na parametry budynku i jego wytrzymałość, dlatego nie mogą być przypadkowe. Poproś firmę budowlaną o materiały, jakie stosuje w swoich domach energooszczędnych prefabrykowanych. Na tej liście powinno znaleźć się m.in. drewno konstrukcyjne KVH (każda belka jest oznakowana, dlatego na podstawie numeru seryjnego dowiesz się o niej dosłownie wszystkiego), materiały termoizolacyjne, stolarka okienna i drzwiowa o niskich współczynnikach U i λ. Zwróć na nie szczególną uwagę, jeśli sam chcesz wybrać materiały.

Zobacz także: Z jakich materiałów buduje producent domów prefabrykowanych Eco-House?

domy prefabrykowane energooszczędne

Wybudujemy dla Ciebie dom energooszczędny prefabrykowany

Od lat działamy w branży budownictwa prefabrykowanego, współpracując z klientami indywidualnymi i deweloperami. Nasze domy spotkasz w Polsce, Niemczech i we Francji. Podejmujemy się nawet największych wyzwań, jak np. house extension lub budowa łącznika między dwoma domami.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o Twoim przyszłym domu!